Arşivler 2006 / Ocak

 • Latin Amerikan Türkiye'ye

  Latin Amerikan Türkiye'ye

  Oca 31 2006

  Türkiye'de “ulusalcı solun kökleri” Kemalizm'e dayanmaktadır. “Sol evrenseldir, ulusal olamaz” özetindeki klişelerle bu dalganın önünde durulamaz.

  Latin Amerika'daki ABD karşıtı “ulusalcı sol cephe” iyice genişledi. Son olarak Şili seçimlerini, diktatör Pinochet döneminde işkenceden ölen Allende yanlısı bir …

  Devamını Okuyun
 • Hamas'ın Seçim Zaferi..

  Hamas'ın Seçim Zaferi..

  Oca 28 2006

  Hamas'ın dışlanmaması asıldır. Filistin halkı Hamas'a oy verirken, kalıcı bir çözüm için öz çıkarlarını sahipleneceğini, kendisi için ikinci sınıf bir çözüme razı olmayacağını ortaya koymuştur. Filistin halkının bu tercihi görmezden gelinemez.

  Kimse, en başta da ABD Başkanı Bush, kendisini kandırmasın.

  Filistin halkının …

  Devamını Okuyun
 • Kıbrıs Sorunu Ekonomiden mi İbaret?.

  Kıbrıs Sorunu Ekonomiden mi İbaret?.

  Oca 26 2006

  Türkiye'nin tek seçeneği, Kıbrıs'ın bir AB koşulu olmaktan çıkarılması ve yeniden BM gündemine taşınması için göstereceği kararlılıktır.

  Türkiye Kıbrıs konusunda yeni bir şey söylemiyor. Limanların ve havaalanlarının karşılıklı açılması yönündeki eski çağrısını, “eylem planı” biçiminde yineliyor.

  Dışiş …

  Devamını Okuyun
 • Uğur Mumcu'ya Mektup..

  Uğur Mumcu'ya Mektup..

  Oca 24 2006

  Sevgili Uğur, bu yıl burada neler oldu neler. İyisi mi ben sana, Mehmet Ali Ağca'yı az daha serbest bırakıyorlardı diyeyim de gerisini sen anlayıver.

  Neyse ki, bu kez bizim basın sorumluluk gösterdi. Kamuoyu da duyarlı davrandı. Böylece Ağca, Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in tahliye kararına Yargıtay nezdinde yaptığı itiraz sonrasında cezaevine geri döndü.

  Gü …

  Devamını Okuyun
 • Siyaset ve Spor..

  Siyaset ve Spor..

  Oca 21 2006

  AKP iktidarı her yerde, bu arada sporda da tam hakimiyet kurmak istiyor. Deneyimli ve bilgili kadroları kendi yandaşlarıyla değiştiriyor. Sonuç ortada..

  Futbol Federasyonu Başkanlığı'na Haluk Ulusoy'un yeniden seçilmesi, beni 12 Eylül darbesi sonrasında yapılan genel seçimlere götürdü. Bu seçimler öncesinde darbe lideri Orgeneral Kenan …

  Devamını Okuyun
 • İran'dan Türkiye'ye..

  İran'dan Türkiye'ye..

  Oca 19 2006

  Türkiye bir tür “ tavşana kaç, tazıya tut” politikasızlığı izliyor. Bu da, İran'a yönelik ABD planlarında “kullanılacak ülke” olarak anılmasına yol açıyor.

  “Kırmızı Başlıklı Kız” ın öyküsünü hepimiz biliriz.. Küçük kız, ormanda yaşayan hasta anneannesini ziyaretinde hain kurda yem olur. …

  Devamını Okuyun
 • Ağca Olayı Hukuki mi, Siyasi mi?.

  Ağca Olayı Hukuki mi, Siyasi mi?.

  Oca 17 2006

  Hukuki boyutunun yanında, Ağca olayında Türkiye'de demokrasinin varlığı ve içeriğiyle bire bir ilgili bir siyasi boyutu da tartışmak durumundayız. Bundan kaçış yok.

  Mehmet Ali Ağca'nın, sokaktaki sözde milliyetçi yandaşlarının yanı sıra, basında da gözü kara destekçileri var.

  Basındakiler, sokaktakiler gibi “vatan millet” lafazanlı …

  Devamını Okuyun
 • Türk Gladiosu mu?.

  Türk Gladiosu mu?.

  Oca 14 2006

  Umarız Ağca'nın tahliyesi, Gladio' nun Türkiye'deki varlığını ve etkisini yansıtmıyordur. Devlet bu pislikten kendisini bütünüyle arındırmıştır ve kalıntılarından da hesap sorabilecek konumdadır.

  Mehmet Ali Ağca korunuyor mu? Korunuyorsa, bu katili kim koruyor, hangi nedenle koruyor?

  Bu sorular, Ağca'nın Türkiye'deki yargılanış ve cezaevinde tutuluş komedisinin & …

  Devamını Okuyun
 • Enerji Hesabı..

  Enerji Hesabı..

  Oca 12 2006

  Ilısu Barajı işine başlaması, Türkiye'nin enerji politikasında bir dönüm noktası olacaktır. Hükümetin bu konuya, en az Galataport ve ikiz kuleler projeleri kadar değer vermesi yaşamsaldır.. ortaya koydu.

  Anımsanacaktır, Enerji Bakanlığı geçen yıl doğalgazın alım fiyatını, ucuzlayacağı hesabıyla petrole bağlamıştı. Ancak sonuç tam aksine olmuş, metrekü …

  Devamını Okuyun
 • Bayram Mesaisi..

  Bayram Mesaisi..

  Oca 10 2006

  Kuş gribi salgınının dünya genelinde yaşanabileceği endişesiyle zengin ülkelerin şimdiden milyarlarca dolarlık ilaç stoku yaptığı günümüz ortamında, unuttuğumuz ve bize unutturulan bu Enstitü, çürümeye terk edilen bilgi birikimiyle birlikte Türkiye'nin salgına karşı en etkili ulusal mücadele silahıdır.

  Yurdun dört bir yanı …

  Devamını Okuyun